Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 7 czerwca (piątek) 2013r. o godz.19.00 na koncert symfoniczny pt. „Skrzypce i Kosmos”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi dyrygent Barry Epperley (USA). Solistą będzie wybitny skrzypek Piotr Pławner
W programie piątkowego koncertu dwie kompozycje:
Karola Szymanowskiego - II Koncert skrzypcowy
i Gustava Holsta - Planety op.32 .
Części utworu:
Mars, the Bringer of War / Mars, niosący wojnę
Venus, the Bringer of Peace / Wenus, niosąca pokój
Mercury, the Winged Messenger / Merkury, skrzydlaty posłaniec
Jupiter, the Bringer of Jollity / Jowisz, niosący wesele
Saturn, the Bringer of Old Age / Saturn, zwiastun starości
Uranus, the Magician / Uran, mag
Neptune, the Mystic / Neptun mistyczny
Wykonanie kompozycji Holsta będzie ilustrowane projekcją filmu z NASA (National Aeronautics and Space Administration
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencja rządu Stanów Zjednoczonych)
Na estradzie staną znany już nam dyrygent Barry Epperley i znakomity Piotr Pławner, który zagra II Koncert skrzypcowy Szymanowskiego, przesycony ekspresyjnym liryzmem głęboko osadzonym w folklorze podhalańskim.
A potem – ciekawostka. Muzyka z filmem. Co prawda kompozytorowi cyklu symfonicznego Planety nie chodziło o astronomię czy – tym bardziej – o loty kosmiczne. Wręcz przeciwnie. Wśród inspiracji tej kompozycji był mistycyzm hinduski, astrologia, okultyzm. Siedmioczęściowa suita na orkiestrę, skomponowana w latach 1914-16, przedstawia astrologiczne „charakterystyki” siedmiu planet, kierujących podobno naszymi ziemskimi losami.
Rozpoczynają utwór wojenne rytmy przypisane planecie Mars, jako siewcy wojny, potem mamy muzyczną charakterystykę Wenus, planety uważanej za symbol miłości i pokoju, Merkurego – „skrzydlatego posłańca” bogów, dalej Jupitera, Saturna, Uran i wreszcie odległego, tajemniczego i mistycznego Neptuna, mającego być bramą ku nieskończoności...
Jak wypadnie zderzenie takich fantazji z prawdziwymi obrazami planet na filmie? Pytanie o tyle ciekawe, że kompozycja Holsta, powstała na długo przed filmem dźwiękowym, ma już wszystkie cechy hollywoodzkiej muzyki filmowej: jest melodyjna, rozlewna, nie absorbuje ucha nadmiarem szczegółów i nadaje się świetnie na podkład dźwiękowy do obrazu.
Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł . Kasa biletowa czynna poniedziałek.-piątek w godzinach 10.00- 18.00 - Zapraszamy!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz